Kürtaj hiçbir zaman gebelikten korunma yöntemi olarak düşünülmemelidir. Doğum kontrol yöntemlerinin ulaşılabilir olduğu ülkemizde kürtaja gerek kalmadığı günlere ulaşmayı hedeflemeliyiz.
Kürtaj zaruri bir durumsa gecikmeden doktora başvurulmalıdır. En uygun zamanlama 6 – 7. gebelik haftalarıdır. 5. Haftayı tamamlamadan kürtaj yapılması parça kalmasına sebep olabilir.
 10 haftanın üstündeki gebeliklerde ise kürtaj yasal olarak yapılmamaktadır.
     Eğer anne adayının ciddi bir hastalığı varsa ve gebelik onun için ciddi bir risk oluşturuyorsa veya gebeliği için zararlı ama kendisinin mutlaka kullanmak zorunda olduğu ilaçlar kullanıyorsa hastaya ‘terapotik küretaj’ uygulanır. Bu işlem için birden fazla doktorun onayının gerekli olduğu sağlık kurulu raporuna ihtiyaç vardır. Gebelik takibi sırasında bebekte ileri derece bir sakatlık veya kalp atışının olmadığı tespit edilmişse yine terapotik küretaj uygulanır.
     Kürtaj rahim içinden doku almayı ifade eder. Sıklıkla  rahim içindeki gebeliğin sonlandırılması amacıyla uygulanır. Bunun dışında, tanı amacıyla veya tedavi amacıyla da uygulanabilir. Bu durumda bu işleme ‘probe küretaj’ denir.
     İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılan kürtaj, yasalara göre ‘son adet tarihinden itibaren 10 hafta’ ile sınırlıdır. Buna ‘yasal tahliye veya küretaj’ denir. Yasalar gereği bu işlemi ülkemizde sadece kadın doğum uzmanları yapmakla yetkilidir. Yapılan işlemde doktor hastasının mahremiyetini korumakla yükümlüdür.
Gebelik Tespiti
Adet günü geçen her bayan adet düzensizliği de olsa gebelik testi yapmak konusunda gecikmemelidir. Pratik ve ucuz olan idrarda gebelik testleri evde kolayca yapılabilir. Ancak idrar testlerinde hata olabileceği, 1 hafta geçtikten sonra olası pozitifliği gösterebileceği unutulmamalıdır. Bu yüzden , daha hassas olan kanda gebelik testi ( bhcg) de şüpheli hallerde bakılmalıdır.
Kesin gebelik tespiti, ultrason ile yapılan muayenede olur. Bu tespit için başvuran her hastaya ultrason ile bakılır..
Bu yüzden , tüm hastalarımıza olası adet rötarlarında gebelik testi yapmalarını ve olası gebelik haftasının belirlenmesi için acilen doktora başvurmalarını öneriyoruz.
Gebelik hesabı , son adet tarihinden yapılır. Bazı hastalar, bu hesabı , cinsel ilişki tarihine göre yapmakta ve yanılmaktadırlar.
Kürtajın riskleri nedir?
     Yasal kürtaj sınırları yani 10. gebelik haftasına kadar uygulanan kürtajlarda yaşanan riskler genelde işlemi yapan kadın doğum uzmanının deneyimi ile yakın ilişkilidir. Gerekli önlemlerin alınması ve müdahalenin titizlikle yapılması karşılaşılabilecek riskleri minimuma indirir.
Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gerekenler:
  • Doktorunuzun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarınızı mutlaka kullanın!
  • Eğer eşinizle kan uyuşmazlığınız varsa (Rh uyuşmazlığı), kürtajdan sonra ilk 72 saatde ‘anti- D Ig’ uyuşmazlık iğnesi vurulmalısınız!
  • Az miktarda hafif pembemsi renkte kanamalarınız olabilir. Bazen bu kanamalar pıhtı da içerebilir. Ama merak etmeyin bu normal bir durumdur. Eğer kanama miktarınız çok fazla ve kırmızı renkli ise vakit geçirmeden doktorunuza ulaşın..!

Kürtajdan sonra hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

*Ağrı kesici alınmasına rağmen siddetli ağrı olması

*38 derecenin üzerinde ateşin olması

*Kötü kokulu yoğun akıntının olması

*Yoğun kanamanın olması

Kimler kürtaj olabilir?

18 yaşını doldurmuş bayanlar kürtaj olabilirler. Eğer kürtaj olmak isteyen kişi resmi olarak evli ise eşinin de onayı gerekir. Bekar ise sadece kendi onayı ile kürtaj olabilirler. 18 yaşından küçük bayanların kürtaj olabilmeleri için ebeveynlerinin onayı gerekir. 15 yaşından küçüklerde ise anne babalarının onayı olsa dahi durumu adli birimlere bildirmek gerekir.

Ülkemizde yasal olarak 10 haftaya kadar kürtaj yapılmaktadır. Gebelik haftası bayanın son adetinin ilk gününden itibaren hesaplanır. 10 haftadan sonra kürtaj yapılabilmesi için bebeğin ölü olması gerekir. Bebekte anomali saptandığında yada gebeliğin devamının annenin hayatını tehlikeye soktuğu durumlarda heyet raporu ile kürtaj yapılabilir.

Kürtaj yasak mı?

10 haftaya kadar ülkemizde kürtaj yasal olarak yapılabilmektedir.

Kürtajda ağrı olur mu?

Kürtaj sedasyon anestezi ile olursa hasta hiçbir ağrı duymaz, lokal anestezide ise adet dönemindeki kasık ağrısı gibi ağrıları olabilir. İşlemden sonra ağrı geçer, gerekirse ağrı kesiciler verilir.

Kürtaj sonrası ağrı olur mu?

Kürtaj sonrası hafif kasık ağrıları olabilir. Bu ağrılar genellikle ağrı kesicilerin düzenli kullanılmasıyla geçer.

Kürtaj sonrası kanama olur mu?

Kürtaj sonrası verilen ilaçlara bağlı hiç kanama olmayabilir. Genellikle 1 hafta 10 gün süren gittikçe azalan az miktarda kanama olur. Daha fazla kanama olursa doktorunuza başvurmalısınız.

Kürtaj ne kadar sürer?

Kürtaj ortalama 5-10 dk sürer. Daha ileri gebelik haftalarında biraz daha uzun olabilir. Sedasyon anestezi uygulandıysa hastanın uyuması ve uyanması dahil 20-30 dk zaman alacaktır.

Kürtajda kullanılan anestezi çeşitleri nelerdir?

Sedasyon ile anestezi: Hasta uyur, bilinci kapalıdır, hiçbir ağrı duymaz. Kürtajdan sonra hiçbir şey hatırlamaz.

Lokal anestezi: Hasta uyumaz, bilinci yerindedir. Rahim ağzına uyuşturucu ilaç içeren iğne yapılır. Kürtaj sırasında kasıklarda adet ağrısı gibi bir ağrı hissedilebilir. Kürtaj bitince ağrı geçer.

Kürtaj olduğum anlaşılır mı?

Bir bayanın kürtaj olduğu doktor tarafından bile asla anlaşılmaz. Herhangi yapılan bir tetkikte (kan tahlili, ultrason, tomografi, MR) de anlaşılmaz.

Kürtajda kesme ve dikiş var mıdır?

Kürtaj işleminde herhangi bir dokunun kesilmesi veya dikilmesi yoktur.

Kürtaj kaç haftalık, kaç aylık gebeliğe kadar yapılabilir?

Kürtaj yasal olarak 10 haftaya kadar yapılabilir. 10 hafta 2,5 aylık gebelik demektir. 10 hafta, son adet tarihinden (kanamanın ilk günü ) itibaren hesaplanır. Genellikle ilişki tarihine göre hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar. Eğer bebekte bir anomali varsa yada annede gebeliğin devamının sakıncalı olduğu bir hastalık varsa heyet raporu ile 10 haftadan sonrada kürtaj yapılabilir.

Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Gebelik haftası son adet tarihinden (kanamanın ilk günü) itibaren hesaplanır. Son adet tarihine göre hesaplanan gebelik haftası ilişki tarihine göre hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar.

Kürtaj olmak için izin alınmalı mıdır?

18 yaşından büyük bekar bir bayanın kürtaj olmak için kimsenin iznine ihtiyacı yoktur. Sadece kendi onayı ile kürtaj olabilir. Eğer evli ise eşinin onayı da gerekir.

Evli olmayan bir bayan kürtaj olabilir mi?

Evli olmayan bayanlarda kürtaj olabilirler.

18 yaşından küçük birisi kürtaj olabilir mi?

18 yaşından küçük bir bayan ancak anne ve babasının izni ile kürtaj olabilir.

15 yaşından küçük birisi kürtaj olabilir mi?

15 yaşından küçük birinin kürtajını yapmak için anne ve babasının yazılı izni alınır, ayrıca bu durum adli vakadır ve resmi kurumlara bildirilmelidir.

Kürtaj sonrası ilaç kullanmak gerekir mi?

Kürtaj sonrası doktorunuzun verdiği antibiyotik ve ağrı kesici gibi ilaçları mutlaka kullanmalısınız.

Kürtaj sonrası hastanede kalmak gerekir mi?

Kürtaj sonrası hastanede kalmak gerekmez. 30 dk ile 1 saatlik takip sonrası hasta evine gönderilir.

Kürtajdan sonra ne zaman banyo yapabilirim?

Kürtajdan sonra aynı gün içinde banyo yapılabilir. Ayaktan duş şeklinde banyo yapılabilir, küveti doldurup içinde banyo yapmak sakıncalı olabilir.

Kürtaj sonrası ne zaman denize, havuza girebilirim?

Kürtaj sonrası 15 gün sonra denize ve havuza girilebilir.

Kürtajdan sonra hasta ne zaman kontrole çağırılır?

Kürtajdan sonra 1 hafta 10 gün içinde hasta kontrole çağırılır.

Kürtajdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girebilirim?

Kürtajdan 20 gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir?

Kürtajdan sonra gebelik, hamilelik olur mu?

Kürtajdan sonraki ay hasta adet görmeden bile yumurtlama olup hamile kalınabilir.

Kürtajdan sonra ne zaman spiral taktırabilirim?

Kürtajdan sonra spiral takılması için en uygun zaman bir sonraki adet zamanıdır.

Kürtajdan sonra ne zaman doğum kontrol hapı başlayabilirim?

Kürtajdan sonra doğum kontrol hapı adetin 2. yada 3. günü başlanmalıdır.

Kürtajdan hemen sonra nasıl korunmalıyım?

Kürtajdan sonra spiral ve doğum kontrol hapını başlamak için adeti beklemek gerektiğinden prezervatifle korunulabilir.

Kürtaj sonrası tekrar hamile kalmak için ne kadar beklemeliyim?

Aslında kürtaj sonrası hamilelik için bekleme süresi yoktur. Hasta buna hazır olduğunda hamilelik olacaktır.

Kürtaj sonrası ne zaman normal hayatıma dönebilirim, ne zaman çalışabilirim?

Kürtaj sonrası bir iki saat dinlendikten sonra normal hayatınıza dönebilir hatta çalışabilirsiniz.

Kürtaj sonrası çocuğum olur mu?

Kürtaja bağlı kısırlık olmaz. İlk kürtajdan sonra da kısırlık olmaz.

Kürtajdan sonra rahimde ve tüplerde yapışıklık olur mu?

Kürtaj steril şartlarda, deneyimli bir doktor tarafından yapılmışsa rahimde ve tüplerde yapışıklık olmaz.

Kürtajda rahim delinmesi olur mu?

Vakumla kürtaj da delinme olasılığı oldukça azdır.

Kürtajdan sonra kan uyuşmazlığı varsa iğne yapılmalı mı?

Kürtaj olan bayanın kan grubu negatif , eşinin kan grubu pozitif ise kan uyuşmazlığı olabilir. sonraki gebeliğinde kan uyuşmazlığı olmaması için kürtajdan sonra 72 saat içinde kan uyuşmazlık iğnesi yapılmalıdır

Düşükten sonra mutlaka kürtaj yapılır mı?

Düşükten sonra ultrasonla kontrol yapılır. Eğer içeride parça kaldıysa kürtajla temizlenir. Komple düşük olduysa kürtajyapılmayabilir.

Kürtaj gebe kalmayı engeller mi?

Tecrübeli bir doktor tarafından steril şartlar altında yapılan bir kürtaj sonrası hamile kalmak sorun olmaz.

Kaç kez kürtaj olunabilir?

Bu konuda bir kısıtlama yoktur. Fakat kürtaj cerrahi bir müdahaledir, asla doğum kontrol yöntemi değildir. Doğum kontrol yöntemlerini dikkatli kullanmak gerekir.

Kürtaj olmak için en uygun hafta nedir?

Kürtaj için en uygun hafta 5.,6. ve 7. haftalardır. 5. haftadan daha erken yapıldığında içeride parça kalabilir, dış gebelik atlanabilir, kürtaj sonrası yoğun kanama olabilir. Tecrübeli bir doktor erken gebeliklerde kürtaj yapmak yerine bir hafta beklemeyi tercih eder. . Gebelik haftası son adet tarihinden ( kanamanın ilk günü ) itibaren hesaplanır. Genellikle ilişki tarihine göre hesaplamadan 2 hafta büyük çıkar. 8. ve 9. gebelik haftalarında kürtaj yapıldığında riskler açısından dikkatli olmak gerekir.

Kürtaj düşük hapı yada düşük iğnesi ile olur mu?

Hiçbir zaman doktor kontrolü olmadan ilaçla kürtaj mümkün değildir. Zaten ülkemizde eczanelerde bu tür ilaçların satışı yasaklanmıştır. Düşük hapı yada düşük iğnesinin hasta tarafından doktor kontrolü olmadan kullanımı ciddi riskler oluşturur.

Kürtaj sonrası ne zaman adet görürüm?

Kürtajdan sonra eski adet düzeni kaybolur. Kürtajdan sonra 20-40 gün sonra adet görülebilir.

Kürtaj sonrası adet düzensizliği olur mu?

Kürtaj işleminden sonra adet düzensizliği genellikle görülmez. Hastanın önceden adet düzensizliği varsa kürtaj sonrası da olabilir.

Kürtaj nerede olabilirim?

Kürtajı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan hastane ve kliniklerde olabilirsiniz. Kürtaj yapan doktorun tecrübesi ve yapılan ortamın ve aletlerin sterilitesi önemlidir.

2. kez ve 3.kez kürtaj olmak riskli midir?

Kürtajın minimalde olsa riskleri vardır. Bu riskler kürtaj sayısı attıkça artar. Fakat işlemin deneyimli bir doktor tarafından yapılması oluşabilecek riskleri oldukça azaltır.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj olunabilir mi?

Kızlık zarının yapısı önemlidir. Eğer ortasındaki delik geniş ise ince aletlerle dikkatli davranarak kızlık zarını bozmadan kürtajyapılabilir. Fakat hastaya hiç bir zaman kızlık zarının bozulmayacağının garantisi verilemez.

İstenmeyen bir gebeliğin sonlanması için kürtaj dışında bir yöntem var mıdır? (İlaçla düşük işlemi )

Ülkemizde şu anda istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasının tek yolu vakum aspirasyon yöntemiyle kürtaj olmaktır. Dünyanın çeşitli ülkelerinde uygulanan RU-486 isimli düşük ilacı ülkemizde bulunmamakta ve bu ilacın kullanımının uzun vadeli etkileri bilinmemektedir. Aynı şekilde piyasada söktürücü iğne olarak bilinen östrojen iğnelerinin kullanımı da etkili olmamaktadır