Kızlık zarı (hymen) nedir?
Kızlık zarı vajina (döl yolu) gişinin yaklaşık 1-2 cm içerisinde bulunan mukoza yapısında, 2-3 mm kalınlığında bir doku kıvrımıdır. Adından dolayı zar sanılsada aslında yapısı zar değildir. Embriyonun dış genital organ gelişimi 7-12. haftalar arasında olur. Erkek bebekte genital duvarlar birleşerek testisin içerisinde bulunan deriyi oluştururken , kız bebekte genital duvarlar ayrışarak dış dudakları (labia major) ve iç dudakları (labia minor) oluşturur. Hymen ise bu ayrılma sonucunda arada kalan ince mukozal dokudur. 1/1000 oranında kızlık zarı olmaması ihtimali vardır.

Kızlık Zarı

Kızlık zarının yapısı nasıldır?
Kızlık zarı, zar diye tabir edilsede aslında zar yapısında bir doku değildir. Ağız içi dokusuna benzer, mukoza yapısındadır. Yerleşimi vajina girişindedir, ince kılcal damarlar içerdiğinden dolayı kızlık zarı yırtıldığında çok kanamaz. Bir çok genç kız ve erkek kızlık zarını vajinanın içinde derinlerde zanneder ve tam bir ilişki olmadan kızlık zarının bozulmayacağını düşünür. Aksine kızlık zarı yüzeyel yada sürtünme ile olan ilişkilerde bile bozulabilir. Kızlık zarı tamamen vajina girişini kapatmaz. Adet kanamasının dışarıya akmasını sağlayan bir açıklık bulundurur. Her genç kızda bu açıklığın yeri, şekli ve büyüklüğü farklıdır. Kızlık zarındaki açıklığın şekline göre, kızlık zarı çeşitlere ve tiplere ayrılır.

Kızlık zarının görevi nedir?
Kızlık zarının bilinen bir görevi yoktur. Fakat vücudumuzda olan her organın bir görevi olduğu düşünülürse kızlık zarının da neden olabileceğine yönelik bazı teoriler ortaya atılmıştır. En fazla kabul göreni ise iç genital organları enfeksiyondan korumak için oluşan bir bariyer olabilir düşüncesidir.

Kızlık zarı aslında toplumumuzda sosyolojik bir olgudur. Kızlık zarının bozulmamış (intakt) olması bir bayanın cinsel ilişkiye girmediğini düşündürür. Adli tıpta da tecavüz, cinsel istismar ve şiddete uğrayan veya şüphelenilen kişilerin değerlendirilmesinde kızlık zarı muayenesinden faydalanılır.

Kızlık Zarı Tipleri

Kızlık zarının çeşitleri nelerdir?
Kızlık zarının ortasındaki açıklığın şekline, yapısına ve yerleşim yerine göre farklı kızlık zarı çeşitleri vardır. En sık görülen kızlık zarı tipi annüler hymendir. 1000 de bir oranında kızda kızlık zarı görülmeyebilir. 2000 de bir oranında kızlık zarının ortasındaki açıklık olmayıp, kızlık zarı tamamen kapalı olabilir. Kızlık zarının çeşitleri şu başlıklar altında toplayabiliriz;

Anüler hymen (yuvarlak halkalı kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki delik yuvarlaktır. Bu deliğin büyüklüğü herkeste farklıdır. Çok küçük olabileceği gibi çok genişte olabilir. En sık görülen kızlık zarı şekli bu olup, %80-90 oranında bulunur.

Septalı hymen (ara bölmeli kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki deliği ikiye bölen, kızlık zarının yapısı gibi bir doku parçası mevcuttur. Oldukça nadir görülür ( %1-5).

Kresentrik hymen (yarımay şeklinde kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki delik yarımay şeklindedir. Deliğin üst kısmındaki zar alta göre daha incedir yada hiç olmayabilir. Bu zar yapısı genç kızlar arasında %5-20 arasında görülür. Kresentrik hymeni olanlarda ilk ilişki sırasında genellikle kızlık zarı yırtılmaz.

Kribriform hymen (çok delikli, kalburumsu kızlık zarı): Kızlık zarının ortasında çok sayıda irili ufaklı delik vardır. Görünümünden dolayı kalburumsu kızlık zarı da denir. Oldukça nadir görülüp %1 civarındadır.

İmperfore hymen (deliksiz kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki delik yoktur. Vajenin (döl yolu) dışarıya bağlantısı olmaz. Deliksiz kızlık zarı olan bir genç kız genellikle ilk adet dönemi zamanlarında olan karın ağrısı ile başvurur. Adet kanı dışarı boşalamadığı için adet gördüğünü anlamaz ve vajende biriken kan ağrı yapar. Yapılan basit bir muayene ile anlaşılabilir. Küçük bir cerrahi müdahale ile kızlık zarı bir miktar açılır ve biriken kan boşaltılır. Yaklaşık 2000 genç kızdan birinde görülür.

Multipar hymen (doğum yapmışlarda bulunan kızlık zarı): Normal doğum sırasında kızlık zarının kalan parçalarıda gerilmeye bağlı yırtılır. Kalan kısımlara karinkül (hymen parçaları) adı verilir.

Mikroperfore Hymen (küçük delikli kızlık zarı): Kızlık zarının ortasındaki delik oldukça küçüktür. Küçük olmasından dolayı bu bayanların adetleri genellikle ağrılı olur, ilk ilişkilerinde zorluk yaşayabilirler. Cerrahi müdahale gerekebilir.

Dentiküler hymen : Kızlık zarının kenarları girintili çıkıntılıdır. Bu kızlık zarı çeşiti son derece nadir görülür.

Fimbrial hymen: Kızlık zarının ortasındaki açıklık fimbriaya benzer. Fimbria fallop tüplerinin son kısımlarıdır.

Kızlık zarı dışarıdan görülür mü?
Bir genç kız kendi kendine bakarak kızlık zarını göremez ve değerlendirilemez. Kızlık zarı vajina girişinin 1-2 cm içerisinde bulunur. Normal de iç ve dış dudaklar birbirine bitişik bulunur ve kızlık zarını görmek için bunları aralamak gerekir. Kızlık zarı muayenesi ve değerlendirilmesi ancak kadın doğum uzmanı tarafından yapılmalıdır.

Mastürbasyon kızlık zarını bozar mı?
Mastürbasyon sırasında vajenin içine giriş yapılmazsa kızlık zarı bozulmaz. Mastürbasyon sırasında orgazma ulaşan kadın istemeden kızlık zarını bozabilir. Mastürbasyon sırasında parmağın vajene doğru ilerletilmesi kızlık zarının yırtılmasına ve zedelenmesine yol açabilir. Bu nedenle mastürbasyonun kızlık zarını yırtabileceği bilinmelidir. Ancak esnek kızlık zarı bulunanlarda yada kızlık zarı deliği geniş olanlarda kızlık zarı yırtılmaması olasıdır.

Düşmekle kızlık zarı bozulur mu?
Düşmekle kızlık zarı bozulmaz. Düşme sırasında vajene bir şey girerse ancak bozulabilir.

Giyinikken kızlık zarı bozulur mu?
Kızlık zarı yapısal olarak vajina girişinin 1-2 cm içerisinde olduğu için giyinikken o bölgeye olan temaslarla bozulma ihtimali oldukça düşüktür. Giyinikken vajen bölgesine teması olan bazı genç kızların lekelenme şeklinde kanaması olup bu durum onları endişelendirmektedir. Bu durumda yapılması gereken en doğru şey bu konuda deneyimli bir kadın doğum uzmanına gidip muayene olmaktır. Muayene ile kızlık zarının bozulup bozulmadığı anlaşılacaktır.

Anal ilişki ile (ters ilişki) kızlık zarı bozulur mu?
Anal ilişki ile kızlık zarı bozulmaz.

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı?
Genital bölgeye boşalma olduğunda kızlık zarı bozulmadan hamilelik gelişebilir. Kızlık zarı tamamen kapalı değildir, ortasında bir delik vardır. Boşalma sırasında meni yada semen bu delikten geçebilir. Ayrıca spermlerde hareketlidir, spermler mukozada hareket edip kızlık zarını geçerse kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir.

Kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir mi?
Kızlık zarı bozulmadan hamilelik oluşmuş ise çok ince aletlerle kürtaj yapılabilir. Kürtaj sırasında kızlık zarının bozulmaması kızlık zarının yapısına bağlıdır. Eğer kızlık zarının orasındaki delik geniş ise kızlık zarı bozulmadan kürtaj yapılabilir.

Kızlık zarı ve bekaret (bakirelik) ilişkisi nedir?
Bakireliğin kelime anlamı temizlik, saflık, masumluktur. Bakirelik yada bekaret halk arasında saflığın, temizliğin, el değmemişliğin sembolü olduğu için önemlidir. Kadın ve erkeğin eşit olduğu toplumlarda bakirelik önemli değilken erkek egemen toplumlarda kadınların bakireliği önem taşımaktadır. Bir kadının bakireliği de kızlık zarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenden dolayı birçok toplumda kızlık zarı saflığın temizliğin simgesi olmuştur. Kızlık zarının hasara uğramış olması bekaretin bozulması, kızlığın bozulması olarak görülmektedir.

Bekaret kontrolü yapılabilir mi?
Bekaret kontrolü kızlık zarının muayenesi ile yapılabilir. Kızlık zarında yırtık yada hasar olmayan bayan bakire olarak kabul edilir. Kızlık zarı muayenesi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından yapılır. Kızlık zarı muayenesi basit, acısız ve kısa sürelidir. Kızlık zarı muayenesinde herhangi bir alet kullanılmaz ve muayeneden dolayı kızlık zarına zarar gelmez.

Bekaret raporunu kimler verir?
Bekaret raporu sadece adli tabiplik tarafından verilebilir. Kişinin kendinin rızası yazılı olarak alınır. Eğer 18 yaşından küçükse anne ve babasının yazılı rızası gerekir.

Bakireler kadın doğum muayenesi olabilir mi?
Normal kadın doğum muayenesinde spekülüm denilen alet kullanılır. Bakirelerde bu alet kullanılmaz. Mecbur kalınırsa makattan muayene edilebilir. Genellikle karın muayenesi ve ultrason tercih edilir. Akıntı olması durumunda ince bir çubukla kızlık zarına zarar vermeden kültür alınabilir.

Kızlık zarının ne zaman bozulduğu anlaşılır mı?
Kızlık zarı bozulduğunda 7 gün içinde yırtılan kenarlar iyileşir ve sonrasında herhangi bir değişikliğe uğramaz. Dolayısıyla kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarının bozulduğu son 7 gün içinde yada daha öncesinde kızlık zarı yırtılması gelişmişse anlaşılabilir. Kadın kızlık zarı bozulduktan 7 gün ve sonrasında muayene edilirse kızlık zarının bozulma zamanı kesin olarak tahmin edilemez.

Önceden kaç kişiyle ilişki ile girildiği belli olur mu?
Yapılan jinekolojik muayene ile bir bayanın kaç kez ilişkiye girdiği anlaşılmaz. Bunu gösteren herhangi bir test yoktur.

Kızlık zarının bozulduğu herhangi bir testle anlaşılır mı?
Kızlık zarının durumu sadece muayene ile belirlenir. Kan testi, idrar testi, Ultrasonografi, röntgen, Bilgisayarlı Tomografi, MR görüntüleme gibi tetkiklerle kızlık zarının durumu belli olmaz.

Kızlık zarı tamiri nasıl yapılır ?çeşitleri nelerdir?

Küçük yaşta yaşanan bazı kazalar, cinsel istismarlar, tecavüz vb gibi durumlar toplumsal kabul açısında genç kızları kızlık zarı dikilmesi arayışlarına sürüklemektedir. Sosyal ve aile yaşantısını oluşturup koruyabilmek bazen de hayatta kalabilmek malesef   bu arayışı beraberinde  getirmektedir.

Kızlık zarı dikimi , kalıcı kızlık zarı dikimi ve geçici kızlık zarı dikimi olarak ikiye ayrılır;

Kalıcı kızlık zarı dikimi. Genel anestezi altında ameliyathane şartlarında planlanır. Kalıcı kızlık zarı dikimi işleminde flep tekniği ve daraltma tekniği kullanılmaktadır. Flep tekniğinde kızlık zarının etrafından alınan mukoza parçası ile yeni bir kızlık zarı oluşturulmaktadır. Bu yönteme bazen daraltma tekniği de eklenir. Bu onarımın bir süresi yoktur. İlişki ne zaman olursa o zaman kanama olacaktır. Sonrasında dokuların yanıtını görmek için hasta kontrole çağrılır. Atılan dikişler alınmaz, kendiliğinden erir.

Geçici kızlık zarı dikimi (Acil kızlık zarı dikimi): 

Bu yöntem de genel anestezi ile uygulanır. Genellikle planlanan cinsel ilişkiden 3-4 gün öncesi tercih edilir. Geçici onarımda kızlık zarının uçları gizli olarak birleştirilerek vajina (döl yolu) girişi daraltılacaktır. Cinsel ilişki sırasında penis vajene girerken bu bölgelerden küçük yırtılmalar olur ve kanama meydana gelir . Bu yöntemde atılan  dikişler ilişki sonrasında alınmaya ihtiyaç duymadan kendiliğinden erirler

Kızlık zarı kendi kendine muayene edilebilir mi?

Kızlık zarı muayenesini kendi kendine yapmak kızlık zarına zarar verebilme ihtimalinden dolayı tehlikelidir. Bu muayeneyi ancak kadın doğum uzmanı yapar ve kızlık zarının bozulup bozulmadığını ancak kadın doğum uzmanı anlar.