Kadında cinsel ilişki sırasında vajen girişindeki 2 cm lik düz kasların istemsiz ve tekrarlayıcı bir şekilde kasılarak cinsel birleşmenin olamamasına vajinismus denir. Vajen kaslarındaki kasılmayı takiben bacak sırt ve tüm kaslarda istemli ve istemsiz kasılmalar olur. Eşi itme, bacakları kapatma ve birleşmeye izin vermeyen kaçınma davranışı oluşur. Vajinismusu daha ağır yaşayan kadınlar erkek cinsel organına yaklaşamaması yanısıra, muayene olamaz,tampon kullanamaz ve hatta kendi parmağı ile vajenini kontrol edemezler..
Vajinismuslu kadınlarda cinsel istek, uyarılma, vajinal ıslanmave orgazm yaşanabilir.bununla birlikte acıyacak endişesi cinsel ilişkiye izin vermeyen vajinal ve bedensel korku refleksi oluşturur.
Vajinismus yeni evli çiftlerde oldukça sık karşılaştığımız bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Her meslek ve sosyoekonomik düzeyde görülebilen bir problemdir. Evlendikten sonra heyecanla beklerken cinsel ilişkiye giremeyen çiftler şaşkına döner. Önceleri herkesten saklayıp kendiliğinden düzelmezini beklerler. Zaman geçtikçe sorunun düzeleceği ümidini kaybederler.
Kendi halinde düzelmesi giderek zorlaşan vajinismus  esasında en kolay çözümlenebilen cinsel fonksiyon bozukluğudur.
Vajinismusun cinsel terapisi çiftlerin birbirini desteklemesi, terapiye odaklanma,ev ödevlerine motive olma ve terapist ile işbirliği çerçevesinde kısa zamanda  tam olarak düzelme ile sonlanır.
Cinsel terapide sadece penisin vajene girişine odaklanmayıp cinselliğin tüm boyutlarını kapsayan bir yaklaşım daha doğru olur. Terapi çalışmalarım kadınların cinselliği özgürce, keyif alarak yaşayabilmesini, haz alıp haz verebilir şekilde öğrenmesini amaçlamaktadır.
Vajinismus Nedenleri
   Vajinismus psikolojik nedenlerle oluşur. Bilinçaltına kayıtlı korkular ile beslenir. Bu korkular ileri derecede kaygı bozukluğu oluşturur. Kaygı sonucu kişi kendini koruma için savunma mekanizması geliştirir. Bu savunma mekanizması vajen giriş kaslarının kasılması ve ilişkiye izin vermemesi ile karşımıza çıkar.
   En sık görülen acıma olacağına dair korkudur. Cinsel birleşmede fazla kanama olacağı korkusu, vajinanın patlayacağı korkusu, penisin vajina içinde hapsolup kalacağı korkusu, hastahaneye kaldırılma korkusu, kanama olmazsa korkusu, nadiren gebe kalma ve hastalık kapma korkusu gibi uzayıp giden korkular sayılabilir.  Düğün gecesi stres altında, yorgun ve gerdek baskısı altında gençlerin özellikle de uygun olmayan ortamlarda acele ile birleşmeye çalışması  vajinismusun belkide en önemli sebebidir.
   Cinsellik ve ilk cinsel deneyim konusunda yerleşen yanlış ve abartılı bilgilerin çocuklar büyürken konuşulması bu önyargıları ve bilinçaltı korkularını beslemektedir.  Çocukluk döneminde yaşanan cinsel taciz ve tecavüzler de bilinçaltında kalır. Bilinç bu olayları unutsa da bilinçaltı unutmaz. Yanısıra ülkemizde yaygın olarak kültürel ,ahlaki ve dini nedenlerle cinsel tabular oluşturmaktadır. Cinsel tabular ve bilinçaltı  davranışları vajinismus sebepleri olarak karşımıza çıkar.
   Kız çocukları büyütülürken
-Eteğini kapat  -külodun göründü ayıp -Bisiklete binme kızlığın bozulur -Erkeklerden uzak dur -Bacaklarını kapat  telkinleri ileriki  yıllarda cinsel hayatın sorunlarına yol açabilir.
   Çocukluğa ait suçluluk, günahkarlık gibi duygular kişinin kendini cezalandırıp bedell ödeme aracı olarak cinsel fonksiyon bozuklukları ile karşımıza çıkar.
   Cinsellik ile ilgili olarak  yeterli bilgiye sahip olamama da vajinismusu tetikleyen korkuya sebep olabilir. Vajina girişini bilememe ,vajinanın çok küçük olduğunu düşünme idrar yapılan yer ve anüs ile konumlarını ayırt edememe endişesi de vajinismusu tetikler.
   Bu durumlarda öncelikle doğru bir cinsel bilgilendirilme alınmalıdır. Korkuları ve kaygıları gidermek,rahatlamış ve gevşemiş şekilde cinsel ilişkiye geçebilmek için gerekli tedavi ve destek de gecikmeden alınmalıdır.
Vajinismus Tanısı Nasıl Konulur
    Ön tanı ilişkinin olamadığını bildiren eşlerin tanımlaması ile konulur. Kadınlar genellikle ilişkinin çok ağrılı olduğunu ve bir duvarın engel olduğunu ifade ederler. Bu şekilde bize başvuran hastaya yapılan jinekolojik muayene ile kesin  tanı konulur. Jinekolojik muayenede herhangi bir alet veya parmak kullanılmaz. Sadece gözlem ile tanı konulur. Erkekte görülebilen yetersiz ereksiyon gibi sorunları ayırt etmek için öykü dikkatlice alınmalıdır. Öyküde cinsel ilişki denildiğinde ağrı beklentisi ve korku yanıtı ile vajende kasılma başlıca ifadelerdir. Hiç cinsel ilişki kurulamamışsa primer vajinismus,daha önce  cinsel ilişkiye girilmiş sonrasında değişik nedenlerle ilişkiye girilemiyorsa sekonder vajinismustan bahsedilir. Vakaların büyük çoğunlığu primer vajinismustur.
Vajinismus Belirtileri Nelerdir
-Cinsel ilişkinin hiçbir şekilde olmaması
-İlişkinin bir veya birkaç kez kısmen gerçekleşmiş ve tamamlanamamış olması
-Cinsel ilişkinin çok ağrılı olarak algılanması
-Jinekolojik muayene olamama
-Vajinaya kendi parmağını sokamama
-Kendi genital bölgesi ile barışık olamamadan kaynaklı genital bölgeye ayna ile bakamama
-Vajinismus olan kadınlarda cinsel birleşme çabaları sırasında vajen giriş kaslarından başlayarak bacak sırt ve vücuttaki diğer kas guruplarında spazm meydana gelir. Nefesleri kesilir ve şiddetle bacaklarını kapatıp eşlerini itebilir.
Vajinismus Psikolojisi
  Birbirini severek evlenen çiftlerin cinsel deneyimde başarısız olmaları hiç beklemedikleri bir durumdur. İnternetten cinsel ilişkiye girememe diye yazıp araştırınca karşılarına VAJİNİSMUS çıkacaktır. Oysa o güne kadar çoğu kişi bu kelimeyi dahi duymamıştır.  Evlenen her on çiftin bir tanesi vajinismus ile karşılaşır. Hafif vajinismuslu vakalar biraz okuyup araştırarak eş uyumu içinde egzersizlere odaklanarak sorunu çözümleyebilir.  Orta ve ağır vajinismusu olanlar ise sorunu görmezden gelerek erteleme eğiliminde olurlar. Araya zaman girdikçe umutları ve cesaretleri kırılır.
Kadınlar korku içerisindedirler. Cinsel ilişkiye girerse çok acıyacağı ve kötü şeyler olacağı korkusu ile birlikte eşini kaybetme korkusunu da taşırlar. İlişkiye giremedikleri için suçluluk, kendini yetersiz bulma, işe yaramamazlık hissederler.
Erkek ise önceleri empati yaparak anlayış gösterir. Anlayışlı olarak sorunun düzelmediğini gördükçe öfke duymaya başlarlar. Bu sırada sorunun kendinde de olabileceğini düşünerek üroloğa da başvurabilirler.
Zaman geçmesi ve başarısız denemeler çitlerde huzursuzluğu,evlilik ilişkilerinde sorunları birlikte getirir. Bazı çiftler ise sorunu görmezden gelerek yaşamaya kendilerini alıştırır. Giderek azalan cinsel istek ile sorunun çözümünü karşı taraftan bekleyerek hayatlarına devam ederler.
    Vajinismus yaşayan çiftler genellikle sorunu ailelerinden saklama eğilimindedirler.  Evlilik, ailelerin sorunu öğrenmesinden genellikle kötü etkilenir.
   Vajinismus;  nitelikli destek alınması, çiftin  aktif katılımı ve  kararlılığı  ile her zaman başarı ile çözümlenir. Ailelerin yapacağı en büyük destek çifti böyle bir tedavi merkezine yönlendirmektir.
Vajinismusta Hatalı Yaklaşımlar
-Vajinismus ile karşılaşan çiftler bu sorunun kolay bir çözümü olması arayışındadırlar. Bu nedenle ” tek seansta vajinismusu tedavi ediyoruz ” sloganının peşinden giderler. Bu çoğu zaman hüsran ile sonuçlanır.
 -Kızlık zarının kalın ve geride olduğuna inanmak ve kızlık zarını cerrahi olarak açtırmak gerçekten böyle olan istisnayi durumların haricinde işe yaramaz .
-Alkol kullanmak, sakinleştirici ilaç kullanmak genital bölgeye ağrı azaltıcı kremler sürmek çokça kullanılan ve işe yaramayan yöntemlerdendir.
-Genel anestezi altında çiftleri cinsel ilişkiye yönlendirmek ise tamamen hatalı bir yaklaşımdır
-Vajina girişine botoks uygulama son yıllarda yapılsa da başarısızlıkla sonuçlanır.
Vajinismus yeterli bilgi ve tecrübeye sahip hekim veya cinsel terapistin yönlendirmesi ve çiftlerin aktif katılımı ile her zaman başarı ile çözümlenir.
Vajinismusta Kendi Kendine ve Terapist ile Uygulanabilecek Tedavi Yöntemleri 
-Vücudunuzu  tanıyın , genital organları ve işlevlerini  tam olarak öğrenin. Ayna ile tüm vücudunuzu inceleyin.
-Yeterli ve doğru  bir cinsel eğitim alın.
-Cinsellik ile ilgili her şeye hayatınızda yer açın.
-Erotik ve bilgilendirici kitaplar okuyup, filmler seyredin.
-Tek başınıza ve eşinizle cinsel deneyim yaşayacağınız huzurlu ortamlar oluşturun.
-Kaslarınızı gevşetme ve nefes egzersizleri öğrenin.
-Aromatik yağlar ile tüm vücuda ve genital bölgelere bireysel ve karşılıklı masajlar yapın.
-Mastürbasyon ( kendi kendine boşalma) deneyimlemeye çalışın.
-Kegel egzersizlerini öğrenin
-Sistematik duyarsızlaştırma
-Parmak egzersizleri
-Eş ile birlikte egzersizler
-Dilatatör egzersizleri
-Psikolojik destek
-İlişkisel destek
-Korku yerine haz almayı koyarak boşalma ile sonuçlanan cinsel birlikteliğe ulaşma .