Vajinal gevşeklik sendromu; yaş, doğum, hormonal faktörler, genetik vb. nedenlerle vajinal kanalın iç çapının artması ve buna bağlı olarak cinsel isteğin azalması/kaybolmasıyla seyreden jinekolojik bir rahatsızlıktır.

Yukarıda soldaki şekil dar ve sağlıklı vajinal kanalı, soldaki şekil ise çeşitli nedenlerden dolayı genişlemiş vajinal kanalı göstermektedir. Genişleyen vajinal kanal çapı, cinsel ilişki sırasında oluşan sürtünme kuvvetlerinin azalmasına/kaybolmasına ve buna bağlı olarak hem hastanın hem de hastanın cinsel partnerinin duyduğu cinsel hazzın azalmasına/kaybolmasına neden olmaktadır.

Vajinal Gevşekliğin Tedavisi Niçin önemlidir?

“Hiç kimse yaşlanmak ve vücudunun optimum fonksiyonunu kaybetmek istemez”. Vajinanın optimum fonksiyonu ise cinsel ilişki sırasında gerekli sürtünme kuvvetlerini oluşturarak cinsel haz duygusunu oluşturmaktır. Peki sürtünmenin fazlalığının cinsel ilişkiye katkısı nedir? Dr. Masters M.D. ve Dr. Johnson M.D. tarafından yapılan bir çalışma, cinsel ilişki sırasında oluşan cinsel hazzın ilişki sırasında oluşan sürtünme kuvvetinin şiddetiyle doğrudan ilişkili olduğunu göstermiştir.

Vajinal Gevşeklik Tedavisinde IntimaLaseTM

IntimaLaseTM patentli, yeni geliştirilmiş ve invazif olmayan ve klinik araştırmalarının sonuna gelmiş bir Er:YAG lazer tedavi yöntemidir. Doğum, genetik, yaşlanma, hormonal değişimler vb. durumlarla gevşemiş olan vajinal kanalın tekrar daraltılmasında kullanılır.

IntimaLaseTM nasıl çalışır?

IntimaLase uygulaması vajina dokusu üzerinde lazerin oluşturduğu termal enerjiyi kullanır. Lazer dokuya uygulandığı anda doku içerisinde bulunan kollajen kasılır ve vajinal kanal anında daralmaya uğrar. Tedavi sonrasında lazer ile oluşturulan bu ani daralma etkisi, sonrasında dokuda meydana gelen yeni kollajen sentezi ve kollajen düzenlenmesi sayesinde kalıcı bir etki kazanır.

Tedavinin İlk Sonuçları

IntimaLase ile yapılan tek seanslık uygulama vajinal gevşeklik problemi olan çoğu kadında yeterli daralmayı sağlamaktadır.

Daralmadaki bu artış cinsel ilişki sırasında oluşan sürtünmeyi artırmakta ve hastaların ve partnerlerin cinsel zevkini yüksek oranda artırmaktadır. Bu iyileşme ise daha fazla cinsel zevk, daha güçlü orgazm ve daha fazla sayıda orgazm olarak karşımıza çıkmaktadır. IntimaLase ile yapılan klinik araştırmalar hastaların 95%’ inde hem hastalar ve hem partnerleri tarafından orta ve güçlü derecede fark edilen darlık artışı olduğunu göstermektedir. üstelik bu hastaların büyük kısmı tek seanslık uygulamayı yeterli bulmuştur. Sadece az sayıda hasta ikinci bir seansa ihtiyaç duymuştur.

Resim: Vajina ve devamındaki yapıların kesitsel görünümü. Kırmızıyla işaretlenmiş alan vajina kanalı. IntimaLase sonrası kanal daralarak vajinal gevşeklik kaybolmaktadır.

Tedavi Sonrası Elde Edilen Sonuçlar Kalıcı mı?

Bu sorunun cevabı tam olarak evet. Şu ana kadar yapılan çalışmalarda darlıklarında gerileme olan bir hasta görülmemiştir. Yine de uzun dönemde 2 yılda bir seansların tekrarlanması düşünülebilir.

özetle IntimaLase:

-Vajinal gevşeklik sendromuna bir çözüm
-Minimal invazif, cerrahi kesi uygulaması gerekmemekte
-Anestezi ihtiyacı yok
-Hastalar tedavi sonrası hemen günlük aktivitelerine devam edebilir
-Cinsel aktiviteye hızlı dönüş
-Güvenli, çabuk ve kolay
-Başarı oranı ve hasta memnuniyeti çok yüksek
-Az sayıda seansla yüksek oranda başarı