Hayatımızdaki pek çok ilk deneyim gibi ilk cinsel ilişki de heyecan vericidir. 
Genital organları tanımayanlar ,cinsel ilişki  hakkında yeterli ve doğru bilgiye sahip olmayanlarda bu heyecan korku ile yer değiştirebilir. Evliliğin ilk gecesi ise gerdek olarak adlandırılır. Düğün yorgunluğu ve gerdek stresi birleşirse ilk cinsel deneyim arzu edildiği gibi geçmeyebilir. Bu nedenle ilk ilişki eğer evlendikten sonra olacaksa yeni çiftin rahatlamış,dinlenmiş ve rahatsız edilmeyecekleri ortamlarda gerdek baskısı olmadan cinsel birlikteliklerini yaşamaları daha güzel bir başlangıç olacaktır. 
    Günümüzde evlilik öncesi erkeklerin büyük bir kısmı kadınların da bir kısmı cinsel deneyim 
sahibi olmaktadır.  Yeni evli çiftin her ikisinin de ilk cinsel deneyimleri ise veya  yeterli bilgileri yok ise bir jinekologdan bilgi almalarında yarar vardır. 
En çok merak edilen  her zaman kızlık zarıdır. 
Kızlık zarı vajenin yaklaşık 1.5 cm içerisinde bir mukoza kıvrımı olup ve çoğunlukla cinsel ilişkiye kolayca uyum sağlamaktadır. 
     Çiftlerin sakin,dinlenmiş ve huzurlu bir ortamda olmaları birbirlerine sevgi,anlayış ve güven duygusu ile yaklaşmaları  güzel bir başlangıcı getirecektir. 
Cinsel ilişki öncesinde çiftin uzun bir ön sevişme ile birbirlerinin bedenlerini tanıması ve kadında yeterli vajinal ıslaklık oluşması ilişkiyi kolaylaştıracaktır. Yeterli ıslaklığa ulaşılamıyorsa kayganlaştırıcı jel veya yağlar kullanılması önerilir. 
   Kızlık zarı kanaması ilişkiyi takiben hemen olabileceği gibi birkaç saat sonrasında da olabilir. Kızlık zarının yapısına göre kanama birkaç damla olup 5-10 dakika sürebileceği gibi birkaç saate de uzayabilir. Kızlık zarı kanamasının olmaması çok sık gördüğümüz bir durumdur. Kızlık zarı mukozasının ince ve elastik bir yapıda olmasından kaynaklanır. Mukoza ilişkiye uyum sağlar yırtılmaz ve kanamaz. Bu yapıdaki kızlık zarları ancak normal doğum sırasında yırtılır. 
Buna karşı kalın ve kapalı mukoza yapısında kızlık zarı ilişkiye izin vermeyebilir. Zorlandığı zaman yoğun kanamalar meydana gelip doktor müdahalesi gerektirebilir. Bu durumlarda mutlaka bir jinekolog ile görüşmek gerekir. 
   Genç kızların büyürken ilk gece ile ilgili korku hikayeleri dinlemesi ilk gece korkusu oluşmasında büyük etmendir. 
    İlk gece öncesi yeterli ve doğru bilgilere sahip olma güven sevgi ve anlayış ile cinsel ilişkinin başlaması evliliğin veya ilişkinin güzel devamı için önemlidir. 


<< Anasayfa'ya Dön