Kan uyuşmazlığı ABO, Rh veya pek çok alt kan gurubu faktörüne bağlı  olarak oluşabilir.
Bunların arasında en önemli ve risk oluşturabilecek olan RH uyuşmazlığıdır. Annenin Rh negatif babanın Rh pozitif olduğu çiftlerde meydana gelebilir.
Anne’nin Rh ( - ) olduğu durumda eğer bebek de Rh ( + ) olursa bebeğin kanındaki bu Rh faktörü anne kanına geçerse ( doğum, düşük, kürtaj, anmiyosentez, gebelik kanamaları vs. )  annenin bağışıklık sistemi Rh faktörünü ortadan kaldırmak için antikor adı verilen maddeler üretir. Bu koşulda anne duyarlılaşır ve sonraki gebelikte oluşan bu antikorlar plasenta yoluyla bebeğe geçerek sorun oluştururlar. Bunu hücre yüzeyindeki antijenlerle birleşip hücreyi parçalayarak oluştururlar. Bebeğin Rh (-) olduğu durumlarda risk oluşmaz.
 
Rh uyuşmazlığına bağlı immünizasyon gelişmesi durumunda bebeğin eritrositleri (kan hücreleri ) parçalanır, kansızlık ( anemi ) gelişir. Bebekteki anemi sonucu vücut boşluklarında sıvı birikimi olur ve bebek de hidrops adı verilen durum gelişir. Hastalığın şiddetine ve yok edilen kan hücrelerinin miktarına bağlı olarak bebekte kalp yetmezliği ve anne karnında ölüm bile izlenebilir.
 
Hangi Durumlarda Rh Etkilenmesi Olur?
En sık doğumdur, ancak bunun dışında bebekten anneye olabilecek minik kanamalarda anneyi sensitize edebilir.
 
Düşük
Kürtaj
Dış gebelik
Amniyosentez
Kordosentez
Koryon villus örneklemesi
Gebelikte olan fazla kanamalar
Bu durumlarda bebeğin kan grubu bilinemeyeceği için koruyucu olarak Rhogam ( Anti-D ) yapılmalıdır.
 
Tedavi:
Rh ( - ) anneden Rh ( + ) bebek doğduğunda, anneye doğumdan sonraki ilk 72 saat içinda antikor gelişimini önlemek amacıyla Rheogam uygulanmalıdır. Aynı şartlarda bu uygulama her doğumdan sonrada tekrarlanmalıdır.
Gebeliğin herhangi bir döneminde düşük, kürtaj, amniyosentez vs. geçiren gebelere ilk 72 saat içinde Rheogam uygulanmalıdır.
Rh ( - ) anneye her ihtimale karşı gebeliğin 28. haftasında koruyucu olarak Rheogam yapılabilir, şart değildir ve benim tercih ettiğim bir uygulama değildir.
Anne karnında etkilenmiş bebeği tedavi edebilmek için kan değişimi gerekebilir.


<< Anasayfa'ya Dön