Hamileliğin özellikle son aylarının  yazın sıcak günlerine denk gelmesi bazı zorlukları birlikte getirir. Özellikle ellerde ve ayaklarda şişmeler daha çok artar.
Geceleri uyumak daha zor olabilir.
 
Yaz sıcaklarında hamile kadınlarındikkat etmesi gereken bazı noktalar :
 
     Gebelik döneminde güneşten bilinçli şekilde yararlanmak gerekir. Güneş bir D vitamini kaynağıdır. Kemikleri, vücut savunma sistemini ve insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri vardır. 
Güneş ışınlarının en dik geldiği saat 11 ile 15 arasında güneşlenmemek, Direk güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamak gerekir.
     Gebelikte vücudun sıvı ihtiyacı artacağından her gün bol miktarda sıvı alımına dikkat edilmelidir. Günde en az 2-3 litre sıvı alımı şarttır. En iyi sıvını su olduğu unutulmamalıdır. Bol su, taze meyva suları, az yağlı ayran ,maden suları seçenekler arasındadır.
     Hava sıcaklığının artmasıyla vücut ısımızda yükselecek dehidratasyon dediğimiz vücudun susuz kalma riski artacaktır. Böyle durumlarda erken doğum riski artışı, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, basur gibi pek çok durumla karşılaşma riskide artar.
     Tabi hem idrar çıkışını arttıran kola, kahve, çay gibi içeceklerden hemde su tutucu özelliği olan gazlı soda gibi içecekler tercih edilmemelidir.
      Sıcaklarla birlikte artan besin zehirlenmelerine dikkat edilmelidir. Açıkta uzun süre beklemiş gıdalarda kolayca mikrop üreyebileceği unutulmamalıdır.
      Gebelikte melanin denen pigment hormonu daha yüksek seviyelerde olduğundan güneş ışınlarının yüzde ve ciltte leke oluşturma riski daha fazladır. En az 20 koruma faktörlü güneş kremleri tercih edilmelidir. 
      Kaliteli güneş gözlükleri ve korumalı şapka kullanımına önem verilmelidir. Mantar enfeksiyonunu engelleyici ter emici rahat,açık renk kıyafetler güneş ışığını yansıttığından tercih edilmelidir.
      Mümkün oldukça Havuz yerine deniz tercih edilmelidir. Deniz şansı olmayanlar  sürekli denetlenen havuzları kalabalık olmadığı saatlerde tercih etmelidir. Hamile bayanlar 15-20 dakika gibi kısa süreli denize girip tekrar gölgelik alanları tercih edebilirler.
Gebelikte havuz veya deniz içerisinde kültür fizik hareketleri yapmak sağlıklıdır. Havuz veya deniz içerisinde oluşabilecek kramplara karşı yalnız yüzülmemesi de tavsiye edilir.
Anne adayları dar olmayan gebeler için tasarlanmış olan mayolar tercih etmelidirler. Deniz veya havuzdan çıkıldığında mayo değiştirilerek kuru mayo ile 15-20 dakika güneşlenilebilir.
 
 Gebelerin eşleriyle yapacakları sabah ve akşamüstü yürüyüşleri hem fiziksel hemde psikolojik açıdan çok yararlıdır.  Hamilelik döneminde yapılabilecek sporların en uygunu yürüyüş,yüzme,gebelere uygun plates ve yogadır.
Sıcaklarda terlemeyle kaybedilen tuz ve mineraller bol sıvı alımın yanı sıra taze meyva ve salatalarla da karşılanabilir.
Et, süt ,yoğurt,peynir gibi temel protein kaynaklarınıda tüketirken az yağlı olmasına özen gösterilmelidir.  Besinlerle alınan tuz miktarında kısıtlamaya gidilmesi ödem oluşumunu azaltır.
Sık sık yapılan ılık duşların hem rahatlatıcı, nemlendirici özelliği vardır hemde terlemenin yaratabileceği mantar enfeksiyonlarından korur.
Genel olarak son 3 aylık gebelik döneminde uzun süreli yolculuk tavsiye edilmez.
Gebelikte gideceğiniz tatil yerininde temiz, havalandırması olan, sağlık kurumuna kolay ulaşılabilir  bir yer olması tercih edilmelidir.


<< Anasayfa'ya Dön