Bebeğiniz şu anda 4 cm'e ulaştı ve 8-9 gr civarındadır. Gözün iris tabakası şekillenmeye başlar. Karaciğer, beyin, akciğer ve bağırsaklar kendi fonksiyonlarını yapmaya başlarlar. Karın dışında gelişen bağırsaklar karın içine doğru çekilmeye başlar, dış cinsel organlar vardır ancak ayırım oldukça güçtür. Saçlar ve el ayak tırnakları gibi detaylar gelişime eklenir.

Elleri yakın bir zamanda açılarak yumruk haline dönüşecek, diş etlerinin altında minik dişlerinin yerleri oluşmaya başlayacak ve bazı kemikleri giderek daha çok güçlenecek. Baş hemen hemen vücudun tamamı kadar bsüyüktür, bu dönemde baş gelişimi yavaşlamaya başlar.

Artık vücudu oldukça hareketli. İlerleyen zamanda vücudu büyüdükçe, bu küçük hareketleri de daha gelişkin ve etkili olmaya başlayacak.

Karnınızı ellediğinizde, karın alt kısmında rahim ele gelebilir. Diş etleri, tırnaklar ve ciltte değişiklikler olabilir. Bu aralar mide bulantılarınız biraz daha azalmış olabilir ve kendinizi daha enerjik hissedebilirsiniz. Bulantılar azalmaya başladığından iştah düzelmesi ile birlikte kilo alımı başlar. Bel ağrısı şikayetleri yaşayabilirsiniz.

Yalnız kabızlık size biraz sıkıntı yaratmaya başlamış olabilir (Sindirimi yavaşlatan hormonal değişimler yüzünden olur) bir de midenizde yanmalar oluşabilir (Bu da yine hormon değişimlerinden kaynaklanır). Dişetlerinizle ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu nedenle diş doktorunuzla görüşmenizde fayda var.

Bu haftanın en önemli olayı 11-14 hafta tarama testi olarak da bilinen ikili tarama testinizi yaptırmalısınız.

Bu testle bebeğinizin ense kalınlığı da ultrasonda ölçülüyor ve beraberinde kanda ölçülen bazı parametrelerle Down sendromu riski belirleniyor.

 Önceki Hafta Sonraki Hafta 
1. Hafta 2. Hafta 3. Hafta 4. Hafta
5. Hafta 6. Hafta 7. Hafta 8. Hafta
9. Hafta 10. Hafta 11. Hafta 12. Hafta
13. Hafta 14. Hafta 15. Hafta 16. Hafta
17. Hafta 18. Hafta 19. Hafta 20. Hafta
21. Hafta 22. Hafta 23. Hafta 24. Hafta
25. Hafta 26. Hafta 27. Hafta 28. Hafta
29. Hafta 30. Hafta 31. Hafta 32. Hafta
33. Hafta 34. Hafta 35. Hafta 36. Hafta
37. Hafta 38. Hafta 39. Hafta 40. Hafta

 


<< Anasayfa'ya Dön