Böbreklerden süzülen idrarın dışarı atılıncaya kadar biriktirildiği organ olan mesane ve idrarı mesaneden dış dünyaya taşıyan ürethra, pelvis boşluğu içinde bulunur. İdrar yapmada görev alan bu organlar pelvis boşluğunu alttan destekleyen kas grupları tarafından yerinde tutulur. Bu kas tabakalarındaki gevşeme ve zayıflıklar idrar tutma güçlüğüne yol açabilirler.

     Gevşeme ve zayıflıkların en önemli nedeni yapılmış olan normal doğumlardır. Pelvik kaslardaki gevşemeler sonucu mesane sarkması (sistosel), rektum sarkması (rektosel) ve idrar tutamama (üriner inkontinans) görülebilir.

     Uluslararası Kontinans Derneğinin (ICS) tanımına göre üriner inkontinans, sosyal ve hijyenik sorunlara yol açan ve objektif olarak gösterilebilen istemsiz idrar kaçırmadır.

İdrar Kaçırmanın Tipleri:
1. Stres tipte idrar kaçırma (stress inkontinans): Karın içindeki basıncın artmasına neden olan öksürme, hapşırma, gülme, ıkınma, zorlanma, ağır kaldırma, eğilme, kalkma gibi durumlarda gözlenen idrar kaçırmadır. Nedeni daha önceden geçirilmiş zor doğum, çok fazla gebelik, kadın hastalıklarından dolayı geçirilmiş bir operasyon veya menopoz olabilir.
2. Sıkışma tipi idrar kaçırma (urge inkontinans): İdrar torbasının ani kasılmaları sonucunda hastanın durduramadığı, tuvalete yetişmeye çalışırken idrar kaçırmasıyla sonuçlanan tiptir. Altta yatan sebep çoğu zaman önemli değildir ve yapılan incelemelerde tespit edilemez. Ancak sinir sistemini ilgilendiren (parkinson, demans, multiple skleroz, şeker hastalığı, spina bifida, gergin kord sendromu vs) hastalıklarda da görülebildiği biliniyor ve bu hastalıkların öncü bulgusu olarak da gözlenebilir.
3. Karışık tip idrar kaçırma (mixed inkontinans): Hem stres hem de sıkışma tipi idrar kaçırmasının birlikte bulunduğu durumdur.
4. Taşma tipi idrar kaçırma (overflow inkontinans): Üretra (idrar torbasından dışarıya açılan yol) içerisinde olan bir darlık ya da tıkanıklık sonucu ya da idrar torbasının kasılamaması ve kendisini boşaltamaması sonucu idrar miktarının gittikçe artması, idrar torbasında yeterince yüksek basınca ulaştıktan sonra bir bardaktan suyun taşması misali dışarı idrar kaçması durumudur.
5. Devamlı tip idrar kaçırma (continued inkontinans): Hastanın yapısal bir bozukluğundan (böbrekten gelen idrar kanalının idrar kesesine değil de vajen içerisinde bir yere açılması gibi) ya da daha önceden geçirdiği radyoterapi/operasyon gibi bir tedaviden sonra idrar torbasında oluşan bir delikten kaynaklanan, hastanın kontrolü dışında, devamlı olarak idrar sızması durumudur.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi
     Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi (IncontiLase) Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde üretral bölgede ve idrar kesesi ön duvarında fototermal gerilim ve sıkılaştırma sağlar. Bu yeni tedavi ile ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş olmadan idrar kaçırma problemi çözülebilir.

IncontiLase'in kullanıldığı durumlar:
-Hafif ve orta derecede stres tip inkontinans
-Hafif ve orta derecede karışık tip inkontinans
Hastaların çoğunda tek seans yeterlidir, bazı hastalarda gerek görülürse 1 ay sonra bir uygulama daha yapılabilir.

IncontiLase Tedavisinin Avantajları
-Operasyon öncesi veya sonrası hiçbir bakım gerektirmez
-Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmez (non-invasive)
-Uygulama esnasında veya sonrasında acı duyulmaz
-20-25 dakika gibi kısa bir süre içinde kolayca uygulanabilir
-Günlük yaşantıya hemen dönülebilir
-Yüksek başarı oranları ve hasta memnuniyeti sağlayan etkili bir çözümdür
-Komplikasyon riski ve yan etkisi olmayan güvenilir bir sistemdir

Er:YAG Lazer Teknolojisi Başka Neler İçin Kullanılıyor?
-Vajina Daraltma (vaginal tightening) (IntimaLase)
-Vulvar deri rengi açma (whitening)
-Rahim Ağzı Yaraları (Cervikal dysplasia)
-Akne ve akne lekeleri
-Genital siğiller (condylomalar) ya da tüm vücut siğilleri, nasırlar
-Gebelik yada kiloya bağlı çatlaklar
-Güneş ya da doğumsal lekeler
-Dolgu maddesi gerektirmeyen kırışıklıklar
-Kılcal varis (spider veins) tedavisi
-Skin tightening (deri sarkmaları)
-Cerrahi iz bırakmış yaralar ve yatak yaralarını iyileştirme

     IncontiLase uygulaması ile bilgilendirme ve danışma randevusu için lütfen arayınız.


<< Anasayfa'ya Dön