Lohusalık (puerperium) bir kadının doğumdan sonra yaşadığı yaklaşık 6 haftalık süreci tanımlayan doğum sonrası döneme verilen isimdir. Bu dönem, kadınların gebelikte metabolizma ve genital sisteminde oluşan değişimlerin geriye döndüğü süreçtir. Lohusalıkta hormon seviyeleri ve rahim boyutları gebelik öncesi seviyelere

Rahim
Doğumdan hemen sonra rahim küçülmeye başlar. Bu küçülme işlemi yaklaşık 6 hafta devam eder. Doğumdan sonraki ilk birkaç günde rahim kasılmaları ile oluşan ağrılara doğum sonu ağrıları denir ve çok doğum yapmış kadınlarda daha sık görülür. Hamilelik döneminde oluşan sıvı artışı lohusalığın başlangıcından itibaren idrar ve terleme yolu ile vücuttan atılır. Bebek emzirilirken terleme daha fazla olur. İdrar yapmada zorlanma, kabızlık meydana gelebilir. Doğum sezaryen ile olmuşsa sezaryen doğumlarda kesi bölgesinde hissizlik oluşabilir.

Hormonlar
Gebelikte yükselen hormon seviyeleri geriler. hPL, hCG, FSH ve LH seviyeleri ile sex steroidleri azalarak normal seviyelerine dönerler. Prolaktin hormonu (süt hormonu) da azalarak 2 hafta sonunda gebelik öncesi düzeylerine geriler ancak emziren kadınlarda seviyeler yüksek kalmaya devam edere. Emzirme kesilmediği müddetçe de seviyeler yüksek kalır.

Psikoloji
Bazı kadınlar gebelik sonrası depresyon yaşayabilirler bu duruma postpartum depresyon denir. Ayrıca bazı kadınlarda da psikoz görülebilir (postpartum psikoz)Lohusalığın ilk haftasında psikolojik olarak şu değişiklikler yaşanabilir:

  • Sinirlilik alınganlık hali
  • Yetersiz olma korkusu yaşanbilir
  • Emzirememe veya sütüm gelmezse korkusu yaşanabilir
  • Eşten uzaklaşma hali
  • Değişik derecelerde depresyon
  • Cinsel isteksizlik
  • Bebeği kaybetme korkusu

Bu dönemde lohusanın yalnız bırakılmaması gerekir.
Akrabalarının ve özellikle eşinin yardımı ve ilgisi çok önemlidir.
Gerektiğinde psikolojik destek geciktirilmeden lohusaya sunulmalıdır.
Kadınların en kırılgan olduğu bu dönemi kolay ve güzel geçirmesi bebeğin beslenmesi ve sağlıklı gelişiminde çok rol oynayacaktır.

LOHUSA ANNEYE

YAPIN YAPMAYIN
– Nasılsın? Senin için ne yapabilirim diye sorun, – Sütün varmı diye sormayın
– Ziyarete giderken yemek götürün, – Bu çocuk çok ağlıyor sütün yetmiyormu acaba gibi yorumlar yapmayın,
– Ben biraz bebeğe bakarım sen git biraz uyu yada bir duş al deyin, – “Gece uykusu nasıl” vb. sorular sormayın,
– Bebeğe bakamazsanız evdeki başka bir işe yardımcı olun, – O sormadan akıl vermeyin,
– Olumlu deneyimler anlatın – Olumsuz deneyimler anlatmayın,
– Tecrübeli anneler bu dönemin GEÇİCİ olduğunu açıklayın – Bebekleri karşılaştırmayın.