Bir kadın için en zor durum istenmeyen bir gebeliğinin olmasıdır. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında kürtaj işlemine başvurulur. Kürtaj kararı almak oldukça zordur. Birçok neden bir kadını kürtaj olmaya iter. Yeterli sayıda çocuğu olan maddi ve manevi olarak yeni bir çoçuğa yetemeyecek olan kadın kürtajı tercih edebilir. Bazen kadının yeni bebeği olmuştur, onu emzirmesi ve yoğun ilgi göstermesi gerekmektedir, yeni bir gebelik küçük bebeğine olan ilgisini azaltacaktır, bundan dolayı gebeliği istemeyebilir.

Yeni evli çiftler evliliğe ve birbirlerine alışabilmek için bir süre gebelik istemeyebilirler, plansız olan gebeliği sonlandırmak için başvururlar. Eğitim ve iş hayatı nedeniyle kendine bile zaman ayıramayan bir kadın ansızın oluşan gebeliği istemeyebilir.

Evlilik planı olan birbirini çok seven bir çift evliliği bekleyemeden cinselliği yaşar ve korunmazsa sonucu gebeliktir, fakat çift ve aileleri henüz buna hazır değildir, istemeyerekte olsa kürtaja karar verirler. Ergenliğe yeni adım atan, kendini karşı cinsi aşkı tanımaya çalışan genç kız korunma yöntemleri hakkında yeterince bilgilendirilmediği için gebelikle karşılaşabilir. Bazende işler bu kadar masumane olmaz, kadın tecavüz sonrası hamile kalabilir.

Kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir. İstenmeyen bu durumların önüne geçebilmek için çocuklar, gençler ve erişkinler cinsellik ve doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgilendirilmelidir.

İstenmeyen bir gebelik hem kişinin hem de toplumun sorunudur. İstemeyen gebeliklerin önüne geçebilmek için cinsellik ve doğum kontrol yöntemleri açısından toplum eğitilmelidir.

Kürtaj Çeşitleri Nelerdir?

İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması: Kürtaj denildiğinde ilk akla gelen istenmeyen bir gebeliğin sonlandırılmasıdır. En sık vakum yöntemi ile yapılır. Bu yöntemde rahim içine yerleştirilen plastik kanül ile gebelik negatif basınç oluşturularak emilir. 10 haftaya kadar yasal olarak yapılabilir. Kürtaj olmak için kadının 18 yaşından büyük olması, evli ise eşinin onayının olması gerekir. Eğer bekarsa kendi onayı ile kürtaj olabilir. 18 yaşından küçük bayanlar ebeveyninin onayı ile kürtaj olabilirler.

Anemriyonik gebelik (boş gebelik) sonlandırılması: Anembriyonik gebelikte sadece gebelik kesesi oluşur. Kesenin içinde zamanla oluşması gereken yapılar oluşmaz. Boş gebelik normal bir durum değildir, sonlandırılması gerekmektedir.Genellikle 7. haftanın sonuna kadar bekleyip karar verilir.. İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında yapılan yöntemin aynısı uygulanır.

Mol gebeliğin sonlandırılması: Halk arasında üzüm gebeliği de denir. Gebelik materyalinin anormal çoğalmasıyla oluşur, normal bir durum değildir, sonlandırılması gerekir. Mol gebeliğin sonlandırılmasında elektrikli vakum ekstraktör kullanılır. Alınan mataryel patolojik tetkike gönderilir.

Anomalili gebeliğin (sakatlık) sonlandırılması: Bebekte tespit edilen ve gebeliğin sonlandırılması uygun olan bir anomali varsa ailenin onayı alınarak üç doktorun kararıyla gebelik sonlandırılabilir. Anomalili gebelikler 10 haftanında üzerinde olabileceğinden sonlandırmak için hem mekanik yöntemler hemde çeşitli ilaçlar kullanılır.

Missed abortus ( gecikmiş düşük, bebeğin anne karnında ölmesi) sonlandırılması: Bazen rahim içinde gebelik gelişir ve sonrasında kalp atımları durur. Bu durumda düşük olmasını beklemeden ve gebelik haftası ne olursa olsun gebelik sonlandırılmalıdır. Ölü fetüsün uzun süre rahimde kalması annede zehirlenme belirtileri başlatabilir. Büyük gebeliklerde bu risk daha fazladır . Küçük gebeliklerde vakum yöntemi tercih edilirken, büyük haftalarda başka yöntemlerde eklenir.

Revizyon kürtaj ( rest kürtaj): Düşüklerden sonra rahimde kalan parçaların temizleme işlemidir. Genellikle vakum yöntemi kullanılmasına karşın kürette kullanılabilir. Revizyon kürtaj işlemi düşüğe bağlı kanama ve enfeksiyon riskini azaltır.

Bumm kürtaj: Doğumdan sonra bebeğin eşinin (plesanta) bir parçasının yada fetal zarların rahim içinde kalması nedeniyle büyük metal küretlerle yada winter denilen aletle yapılan temizleme işlemidir. Bumm kürtaj ile bu parçalar temizlenmezse kanama yada enfeksiyon gelişebilir. Doğum sonu kanamanın devam etmesi durumunda da Bumm küretaj uygulanabilir..

Probe kürtaj ( P/C, Parça aldırma): Düzensiz kanamalarda, rahim içinin kalın ve düzensiz olduğu durumlarda, kanser şüphesi olduğunda, hormonal durumun tespiti, dış gebeliğin tanısında rahim içinden örnek (biopsi) almak için uygulanır. Yöntem olarak vakumla kürtaja benzer süre olarak gebelik sonlandırılması için yapılan kürtajdan daha kısadır. Ortalama 1-2 dakika sürer. Alınan materyal tanı için patolojiye gönderilir. Probe küretaj lokal anestezi ve sedasyonla yapılabilir. Yoğun kanamalarda kanamayı durdurmak için tedavi amacıyla yapılabilir. Alınan materyalde tanı için patolojiye gönderilir.

Fraksiyone kürtaj: Düzensiz ve nedeni bilinmeyen kanamalarda, smear testinde şüpheli sonuç geldiğinde oluşabilecek kanserin rahim ağzından mı, rahimden mi olduğunu ayırt etmek için sırası ile önce rahim ağzından sonra rahim içinden parça alınmasıdır. Alınan parça patolojik incelemeye gönderilir.

Pipel ile parça alınması: Menopozdaki bayanlardan parça alınması gerektiğinde rahim ağızları atrofik olduğu için zorlanılabilir. Bu durum hem hekim için hem de hasta için zorlayıcıdır. Pipel ismi verilen incecik bir plastik kanülle rahatlıkla parça alınıp patolojik tetkike gönderilebilir.