Karman Kanül ile Aspirasyon:
En sık kullanılan ve komplikasyon oranı en düşük metottur. Jinekolojik masada, spekulum yerleştirildikten sonra, Karman Aspirasyon enjektörünün ucuna yerleştirilen kanüller vasıtası ile rahim ağzından geçilerek rahim tahliyesi gerçekleştirilir. Son yıllarda en çok tercih edilen tekniktir. Tek kullanımlık steril kanüller kullanılır.

Dilatasyon ve Küretaj :
Küret denen aletler kullanılır. Günümüzde çok tercih edilmez. Komplike vakalarda, ihtiyaç halinde başvurulur.

Anestezi :
Hastanın isteğine göre belirlenir.
Lokal : Tercih edilen yöntem değildir. Rahim ağzına yapılan ilaç vasıtası ile ağrı azaltılır. Hasta uyanıktır. Daha önce doğum yapmış bayanlarda daha rahat uygulanır. Anestezi alması sakıncalı hastalar veya anesteziden çekinen hastalar için bir seçenektir.
Genel Anestezi : Hastaya koldan enjeksiyon yapılır. Hasta tam uyur. Yapılan işlemi görmez ve hissetmez. İlaç kısa etkilidir. İşlem bittiği gibi uyanır ve bir şey hatırlamaz. 15-20 dakika dinlendikten sonra klinikten ayrılabilir.

Kürtaj İşleminin Süresi

Anestezi altında kürtaj, rutin vakalarda 5-10 dakikada biten kısa bir operasyondur. Sonrasında hasta dinlenme odasında 20-30 dakika dinlenerek klinikten ayrılabilir. Kullanılan ilaç vücuttan hızla atılabildiği için , hasta işine dahi dönüş yapabilir.

İŞLEMİN BASAMAKLARI

Hasta randevusuna gelirken narkoz öncesi en az 5 saat önce aç gelmesi (tamamen aç ve susuz) gerekir.
(evli ise eşi ile) nüfus cüzdanını yanında bulundurması gerekir.
Hastanın özgeçmişi sorgulanarak, olası hastalıklar, ilaç allerjisi , geçirilmiş operasyonlar ve kan grubu tespiti ile olası kan uyuşmazlığı varlığı tespit edilir.
Hastanın müdahale öncesi onam formu doldurup imzalaması gerekir.
İşlem , jinekolojik masada yapılır. Anestezi ilacı koldan yapılacak enjeksiyon vasıtası ile verilir. İlaç kısa süreli bir uyuma sağlar, hasta işlemi duymaz ve görmez. İşlem bittiğinde de ultrason ile olası bir probleme dair kontrolü yapılır. İşlem bittiği gibi uyanan hasta, dinlenme odasına alınır. 20-30 dakika dinlenme sonrası hasta kendini iyi hissettiği noktada klinikten ayrılabilir. 1 hafta sonraya ücretsiz ultrason kontrolüne çağrılır.
Hastaya bir sonraki adetini 30-40 gün sonra göreceği bilgilendirilir.

Kürtaj Öncesi Hazırlık

Rutin pelvik muayenesi ve ultrasonografisi yapılır. Gebelik haftası belirlenir.
Özgeçmişindeki hastalıkları, geçirdiği ameliyatlar, varsa kullandığı ilaçlar, ilaç alerjileri sorgulanır.
Kan grubu kaydedilir. Olası kan uyuşmazlığı tespit edilir.
Hasta anestezi alacaksa, işlemde en az 5saat öncesi aç kalması sağlanır.
Onam formu: Kürtajın isteğe bağlı yapıldığına dair ve işlemin risklerini anlatan onam formu imzalatılır.
Hasta, evli ise eş imzası alınır.

Kürtaj Sonrası Bakım

Müdehale sonrası hasta en az 20- 30 dakika ayrı bir dinlenme odasında gözlemde tutulur. Sonrasında ağrı ve kanama kontrolü yapılarak evine gönderilir.
Anestezi aldı ise işlem sonrası 1 saat sonra ağızdan beslenebilir.

Eve gittiğinde duş alabilir.

Analjezik ve antibiotik kullanımı önerilir.
İlk hafta, hafif ağrılar ve az vajinal kanmaları olabilir. 1 hafta sonra kontrolüne çağrılarak, rahmin toparlaması ve olası sorunlar kontrol edilir.
Mümkünse işlem sonrası evde istirahati iyi olur. Ertesi gün işine gidebilir. Ağır kaldırmak şeklindeki işlerden sakınmalıdır.
İlk adetini , işlemden 1 ay sonra göreceği ancak kürtaj sonrası ayda da yumurtlama olabileceği ve bu sebeple tekrar gebe kalabileceği konusunda uyarılmalıdır.