İstenmeyen gebeliklerin engellenmesinde RİA yaygın kullanılan ismiyle spiral sık tercih edilen bir yöntemdir. Ancak bazı kadınlarda RİA regl kanamalarını arttırabilmektedir. Bu gibi durumlarda Mirena tercih edilebilir.
    Yoğun çalışan, kansızlık problemi bulunan ,sık seyahat eden ve daha rahat bir cinsel yaşam arzulayan kadınlar da Mirena yı tercih etmektedirler.
   Son yıllarda  yaygın olarak kullanılan progesteron içeren  spiraller  ülkemizde tek bir marka adında  (Mirena) olarak kullanılmaktadır. Gövdesinde bulundurduğu bir hazneden her gün az miktarda progesteron hormonu salgılayarak gebeliğe engel olmaktadırlar. Progesteron hormonu servikal mukusu değiştirerek,rahim içini incelterek ve yumurtlamayı engelleyerek bakırlı spirallerden farklı olarak gebeliği engellemektedir.
Başarısızlık oranı ne kadardır ve kaç yıl süre ile etkilidir?
    Mirena takıldığı günden itibaren 5 yıl süre ile gebeliğe karşı koruma etkisini devam ettirmektedir. Diğer bakırlı  spirallerde olduğu gibi başarısızlık oranı  %1 dir.
Mirena ne zaman ve nasıl takılır ?
    Diğer spiraller gibi adetli iken takılır ve kendi takma mekanizması vardır.Spiral boru aparatı ile kolaylıkla takılır.Takılması normal bakırlı spirallere göre daha ağrılı olabilmektedir,  bunun sebebi hem hormonlu spiralin hem de takmaya yardımcı olan plastik spiral boru aparatının biraz kalın olmasıdır. Adet miktarının fazla  olduğu günler, takılması için en uygun . Çoğunlukla anestezi altında takılması tercih edilmektedir.
Hormonlu spiral avantaj ve dezavantajları nedir ?
    Normal spirallerin kanama miktarını arttırdığı 40 yaş üzerindeki  kadınlarda  özellikle tercih edilmektedir. Emziren, yeni doğum yapmış kadınlar için uygun bir yöntemdir.Her yaştaki kadına güvenle uygulanabilmektedir. Mirena ‘nın  en büyük dezavantajı fiyatıdır. progesteron hormonunun yarattığı yan etkilerin başında göğüslerde gerginlik gelmektedir.Ancak etkisinin yüksek olması ve östrojen hormonunun  içerdiği riskleri içermemesinden dolayı dezavantajları göz ardı edilip rahatlıkla ve güvenle kullanılabilmektedirler.
Korunma dışında başka amaçla da kullanılabilir mi?
    Korunma amacı dışında başka tıbbi sebepler ile de kullanılmaktadır . Progesteron hormonu rahim içini incelttiği için  fazla adet kanaması olan kadınlarda (eğer altta yatan ciddi tıbbi bir sebep yok ise) tedavi amaçlı kullanılmaktadır.Adet sancılarını da önemli şekilde azaltmaktadır.
    Özellikle menapoza yakın dönemlerde kanama bozukluklarında Mirena kullanımı pek çok kadının rahim ameliyatı olmadan hayatına devam etmesini sağlamıştır.  Organik bir problem olmadığından emin olunduktan sonra Mirena uygulanması  Kan kayıplarını önleyerek hayat kalitesini arttırır.