Labioplasti Nedir?
Labioplasti ülkemizde son yıllarda artarak uygulanan bir genital estetik operasyondur. Genellikle genetik olarak iç dudaklar geniş olmakta ve bu durum estetik ve fonksiyonel kaygılara neden olmaktadır. Zamanla bir öz güven problemi oluşmakta ve kadının cinsel yaşamını olumsuz etkilemektedir. Toplumun her kesiminden, her yaş grubundan bu durumun rahatsızlığını hisseden hastalar operasyon için başvurmaktadır. Geniş olan labiaların. (labiaların) küçültülme ve normal hale getirilmesine labioaplasti denir.

İç dudakların geniş olmasının nedenleri;

Aşırı oranda uyarma: cinsel birleşmelerde ya da mastürbasyon ile küçük dudaklarla fazla temas ve uyarı olması.
Doğum bağlı nedenler: çok sayıda doğum yapmak, iri bebek doğurmak, vajinal doğum yapmış olmak.
Genetik sebepler: bazı kadınlar doğuştan iç dudak büyüklüğü ya da asimetrisi ile dünyaya gelebilirler.
Genetik nedenlerle bağ dokusu kalitesinin iyi olmaması da iç dudaklarda sarkmalara neden olabilir.
İrritason: sürekli vajinal enfeksiyon geçirmek(vajinit), yoğun aerjen ( kötü pet, parfüm, kolonyalı mendil, şampuan, sabun gibi maddelerle yoğun temas ) maddeler, HPV enfeksiyonları geçirmek.
Oral seks ve aşırı traksiyon
Yaşlanma ve menopoz

Labioaplasti ile nasıl bir işlem yapılır?

Kelimenin Latince karşılığı dudak estetiğidir. Kadının genital bölgesinde bulunan ve normalden büyük duran iç dudaklar değişik yöntemlerle küçültülür. Böylece iç dudaklar dış dudakların içine gizlenir ya da belli belirsiz görünerek daha estetik durur.

Labioplasti yalnız estetik olarak değil fonksiyonel olarak da bazı avantajlar getirir. At ve bisiklet binmek kolaylaşır, dar giysiler ve bikini daha rahat giyilir, vajinal enfeksiyon ve kötü hijyen riski azalır. Ayrıca, cinsel ilişkide ağrı olmaz, kolaylaşır ve kalitesi artar. Kadının kendine güveni artar.

Labioplastiye nasıl karar verilir?
Labioplasti olmadan önce hasta muayene edilir ve hastaya özgü operasyon biçimi hastanın istekleri de dikkate alınarak kararlaştırılır. Labianın ne kadar kısaltılacağınada hasta ve hekim birlikte karar vermelidir. Vajinada ek bir problem (klitoral hood, doğum izi, genişleme, idrar kaçırma v.b) varsa bunlarda tartışılıp aynı seansta düzeltilebilir.

Labioplasti ameliyatı ne kadar sürer?
Labioplasti ameliyatı seçilen tekniğe göre yarım saat ila bir saat İsteğe bağlı olarak çoğunlukla genel anestezi ile yapılır. Kanama ve ağrı azdır .İşlem sonrasında 24-48 saat buz uygulaması yararlı olur. Ayrıca antibiyotik, dezenfektan solüsyonlar ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Genç kızlarda labioplasti yapılılabilir mi?
Genç kızlarda da kolaylıkla yapılabilecek bir ameliyattır. Bekarete her hangi bir zararı olmaz. Sonrasında vajinal doğum gerçekleşmesi gerekli ise her hangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Labioplastinin estetik ve psikolojik iyileşme haricinde faydaları var mı?
Çok katlantılı şekilde duran küçük dudaklar arasında biriken akıntılar ve bu bölgede oluşan terlemeler bir takım enfeksiyonlara da zemin hazırlar. Bakteriyel ve mantar enfeksiyonları (candida vulvit) özellikle yaz döneminde artarak bu bölgede kötü kokular üretebilir. Seksüel ilişki sırasında partner tarafından fark edilen bu durumlar cinselliği itici bir hale getirebilir.
Ayrıca burada biriken mikroorganizmalar yukarı çıkarak vajina içine de yayılabilmektedir.
Bu nedenle labiyoplasti operasyonları kişilere hijyenik ve sağlık açılarından da faydalar sağlamaktadır.

Labioplasti ameliyatından sonra ne kadar hastahanede kalınır ?
Hastalar aynı gün labioplasti ameliyatı sonrası taburcu olabilir ve bir ay cinsel perhiz sonrasında aktif cinsel hayatlarına dönebilirler. Günümüzde kendiliğinden eriyen dikiş materyelleri kullanıldığı için dikiş alma ihtiyacı olmamaktadır.

 

Vajinoplasti
Güzellik insanlığın en önemli arzularından biridir. Yıllar boyunca içinde yaşanılan döneme, gelenek göreneklere, sosyal kültüre, kişinin değer yargılarına, karakterine hatta ruh haline göre bile değişiklik gösteriir. Her kadın kendini bütünüyle güzel hissetmek ister. Son zamanlarda vajina estetiği ile ilgili yapılan operasyonlar diğer estetik operasyonlar gibi gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Günümüz kadını kendi vücudunu daha iyi tanımakta, tabularından kurtulmakta ve güzelliği bir bütün olarak algılamaktadır. Cinsel organ estetiği uygulanması tamamen kadının kendi cinsel organlarını estetik bulmaması sebebi ile yapılır. Cinsel ilişkiden yeterince zevk alamayan, cinsel tabuları olan kadınların sorunları detaylıca incelendiğinde altta yatan neden vajinaya veya cinsel organlara ait estetik kaygılar kaynaklıdır. Çoğu kadın cinsel organından hoşnut olmayabilir, bunu eşlerine, hatta kendilerine dahi itiraf edemiyor olabilirler.

Doktorlarının bile kendilerini yanlış anlayacağından, utanma, çekinme duygusundan bu sıkıntılarını ifade edemiyor olabilirler. Kadınların cinsel problemlerinin psikolojik kaynaklı olduğu düşüncesi son zamanlara kadar ön planda olan bir düşünce idi. Oysaki fiziksel ve estetik kaygılar kadınların cinsel hayatını zannedilenden daha fazla etkilemektedir.

Vajinal Estetik Nedir?
Kadınlarda vajinal estetik; cinsel bölgede şekil bozukluğu ,cinsel ilişki sırasında gevşemeye bağlı tatminsizlik ve dış görünüşten memnun olmama durumlarında yapılan bir operasyondur. Genelde estetik operasyonlar daha çok dış görünüş için yapılsa da cinsel hazzı artırmaya yönelik bir ameliyattır.

Vajinal estetik hangi durumlarda yapılır?
Öncelikle kadınlarda normal doğum sonrası vajina bölgesinde ortaya çıkan kalıcı sünme yani esneme nedeniyle yapılır.

Vaginoplasti ameliyatı ne kadar sürer?
Genellikle genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 30 dakika ile 1 saat arasında gerçekleşen bir operasyondur.

Vaginoplasti operasyonu sonrasında nelere dikkat edilmelidir?
10 gün içinde iş yaşantısına dönülebilir.
Dikişler kendiliğinden erir. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur.
Ameliyat sonrası 4-6 hafta cinsel perhiz uygulanmalıdır.

Vajinal (daraltma) estetiği faydaları nelerdir?
Vajinal bölge estetiği sayesinde vagenin hem şeklini hem de görünümü düzeltilir.
Fonksiyonları bozulmuş olan gevşek vajen kaslarını düzeltir.
Vajen kanalının gerginlik, tonus ve direnci artırılmış olur.
Gerginlik oluştuğu için kadın ve erkeğin cinsel hazzı artırılmış olur. ( Gevşeme yapısal olarak veya normal doğum sonrası oluşan travma sonucunda kadında alt genital bölgede bulunan kas ve yumuşak dokuların gevşeyip genişlemesi ve sarkmasıdır.)