Adet Öncesi Gerginlik-Premenstürel Sendrom (PMS) ;
    Menstürel siklusun ikinci yarısında ortaya çıkan ve menstürasyonla birlikte ortadan kalkan bazı rahatsızlıkların günlük aktiviteyi engelleyecek ve tedaviyi gerektirecek boyutlarda oluşu premenstürel sendrom adını alır. Genellikle adet kanamasından 7-14 gün önce başlayan, kişisel farklılıklara göre değişik semptomlar kompleksi gösteren ve bu nedenle bir sendrom olarak adlandırılan PMS ilk olarak ruhsal yapıda dengesizlik ve ödem oluşumuna eğilim olarak tanımlanmıştır.
PMS yaklaşık 200 kadar semptomu gösterilmiş olan bir psikonöroendokrin bozukluktur. Kadınların yaklaşık %30-50’sinde PMS vardır. Bu olayların %5-10’unda semptomlar çok şiddetli görülür. 30 yaşından sonra görülme sıklığı artar. Ensık görülen şikayetler memelerde ağrı, vücutta su toplanması, karın şişliği, sinirlilik,iştah değişiklikleri ve ruhsal değişikliklerdir.
PMS tanısı koymak :
– Şikayetler bir adet döneminin 2. yarısında ortaya çıkar.
– Adet döneminin ilk yarısında hiç şikayetsiz en az 1 haftalık dönem vardır.
– Şikayetler en azından ardışık 3 ay üst üste tekrarlamalıdır.
– Şikayetler günlük aktiviteyi engeller ve tedavi gerektirir.
Tedaviler genellikle şikayete yöneliktir ancak antidepresanlar, B6 vitamini, diüretikler, bazı hormonal ilaçlar ve bitkisel ilaçlara da tedavide başvurulabilir. Ayrıca egzersiz ve sıvı dengesinin ayarlanması, tuzun azaltılması da bir yöntemdir.